Informacje dla pacjenta, który rozpoczął leczenie, oraz dla jego rodziny 


 • Ze względu na poważne konsekwencje objawów zaburzeń psychiatrycznych, nie można je lekceważyć. 

• Leczenie powinno się rozpocząć jak najszybciej, pozwala to osiągnąć lepszy rezultat. 

• Zaburzenia psychiczne są przewlekłą chorobą, którą można i należy leczyć. 

• Zaburzenia psychiczne często można wyleczyć. 

• Leczenie może przynieść szybką poprawę stanu zdrowia psychicznego i poprawę funkcjonowania społecznego. 

• Choroba powinna być diagnozowana i leczona przez lekarza psychiatrę. 

• Decyzję o podjęciu leczenia i rodzaju terapii podejmuj razem z lekarzem-psychiatrą. 

• Leczenie z reguły nie jest bardzo uciążliwe. 

• Leczenie jest długotrwałe, dlatego bardzo ważna jest współpraca z lekarzem i przestrzeganie zaleceń. 

• Leki stosowane w zaburzeniach psychiatrycznych nie uzależniają. 

• Bardzo ważna jest systematyczność leczenia, także w okresie poprawy stanu zdrowia psychicznego, przestrzeganie zaleceń lekarza psychiatry. 

• Leków nie można odstawić nagle, po uzyskaniu poprawy stanu zdrowia psychicznego; 

• Odstawienie powinno przebiegać wg indywidualnie dobranego schematu, pod ścisłą kontrolą lekarza psychiatry. 

• Konieczne jest dalsze długotrwałe leczenie profilaktyczne – ma ono zapobiegać nawrotom objawów. 

• Leczenie zaburzeń psychiatrycznych jest leczeniem kompleksowym, istotna jest także psychoedukacja na temat ewentualnych działań niepożądanych stosowanych leków i możliwości radzenia sobie z nimi zarówno w trakcie włączania leczenia, jak i w leczeniu długoterminowym. 

• Dlatego ważna jest dobra współpraca lekarza z pacjentem chorującym na zaburzenia psychiczne, a często także, za jego zgodą, z rodziną chorego, która dostrzega wiele objawów w jego codziennym funkcjonowaniu, niedocenianych przez pacjenta, a bardzo istotnych w planowaniu dalszego leczenia. 

• W trakcie leczenia pacjent nie może spożywać alkoholu, narkotyków ani innych substancji psychoaktywnych, ponieważ nie tylko zmieniają one działanie samego leku, ale mogą również powodować zaostrzenie choroby. 

• Ważne jest zwrócenie uwagi na właściwy tryb życia, sposób odżywiania się, a także odpowiednią ilość oraz jakość snu i odpoczynku. 

• Zaburzenia psychiczne, początkowo mogą nie wywoływać istotnych zaburzeń w życiu społecznym czy rodzinnym, ale nieleczone zawsze prowadzą do znacznej jego dezorganizacji, konieczności zmiany ról rodzinnych, konsekwencji szkolnych, zawodowych, finansowych (utrata pracy, pozycji zawodowej, partnera, załamanie kariery). 

• Korzystna jest psychoterapia wspierająca dla pacjenta. 

• Również członkowie rodziny Pacjenta mogą pytać lekarza psychiatrę o ewentualne możliwości pomocy i wsparcia dla siebie, jeśli odczuwają taką potrzebę. 

• Bardzo ważna jest systematyczna kontrola również u lekarza rodzinnego w zakresie stanu zdrowia somatycznego i odpowiednie leczenie ewentualnych chorób somatycznych u lekarzy określonych specjalności.


Fakty i mity na temat leków psychotropowych


W odniesieniu do leków stosowanych w psychiatrii, potocznie zwanych lekami psychotropowymi lub „psychotropami” funkcjonuje wiele nieuprawnionych mitów, które bazują na strachu, niepełnej wiedzy, bądź jej braku. 

Leki nie są dobre na wszystko, nie stanowią panaceum, jednak często są niezbędne do prawidłowego, a przez to skutecznego leczenia, które jednak zawsze powinno odbywać się pod kontrolą lekarza, najlepiej – psychiatry. 

Poniżej omówiono kilka wiarygodnych faktów oraz mity dotyczące leków psychotropowych:


FAKT: leki te nie uzależniają (z wyjątkiem benzodiazepin, czyli klasycznych leków przeciwlękowych i to nieprawidłowo stosowanych),

FAKT: leki te nie „piorą” mózgu ani nie niszczą psychiki, czasami mają wręcz działanie ochronne na neurony mózgu,

FAKT: większość z nich nie jest stymulantami,

FAKT: leki przeciwpadaczkowe mają własności stabilizujące nastrój, co nie oznacza, że np. choroba afektywna dwubiegunowa jest tym samym zaburzeniem co padaczka,

FAKT: leki przeciwpsychotyczne (stosowane w schizofrenii) mają własności przeciwmaniakalne, co nie oznacza, że np. choroba afektywna dwubiegunowa jest tym samym zaburzeniem co schizofrenia,

FAKT: skuteczność litu w chorobie afektywnej dwubiegunowej nie oznacza jego niedoboru w organizmie,

FAKT: osiągnięcie terapeutycznego poziomu leku w surowicy nie oznacza wyleczenia choroby, a tylko takie (skuteczne) stężenie leku, przy którym zaczyna on działać,

FAKT: niektóre zaburzenia da się leczyć bez leków z zastosowaniem psychoterapii, a ich skuteczność bywa porównywalna (nie dotyczy to jednak poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak na przykład schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa, głęboka depresja, ciężkie zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne i inne,

MIT: są to leki dla ludzi „słabych” (nieprawda – choroba nie wynika ze słabości charakteru danej osoby),

MIT: celem ich przyjmowania jest zastąpienie woli osoby chorującej lub jej ubezwłasnowolnienie (nieprawda – celem ich stosowania jest właśnie poprawa funkcjonowania pacjenta i jego większa satysfakcja z życia),

MIT: lekarze zawsze kierują się interesem finansowym przepisując dany lek (nieprawda – niekoniecznie, przeczy temu przykład preparatów litu, który jest lekiem tanim i w zasadzie nie reklamowanym przez firmy farmaceutyczne oraz wiele innych takich przykładów),  

MIT: rozpoczęcie farmakoterapii samo w sobie sprawia, że leki psychotropowe muszą być przyjmowane bez końca i nie da się ich odstawić (nieprawda – leczenie często trzeba kontynuować długoterminowo nie dlatego, że leków nie można odstawić, a dlatego, że wymaga tego zapobieganie nawrotom danej choroby),

MIT: są całkowicie bezpieczne, więc można je przyjmować w dowolnych ilościach i w każdych okolicznościach (nieprawda – leki psychotropowe, jakkolwiek z reguły są bezpieczne i dobrze tolerowane, zawsze wymagają konsultacji lekarskiej, która pozwoli dobrać lek dla danego pacjenta uwzględniając szereg istotnych danych).

Psychoterapia

Psychoterapia – stosowanie metod psychologicznych, zwłaszcza opartych na regularnym kontakcie międzyludzkim, w celu pomocy osobom zmagającym się z różnorodnymi problemami.

W psychoterapii istnieje wiele nurtów psychoterapeutycznych. Wynika to głównie z tego, że dane teorie ewoluowały, reformowały i tworzyły się kolejne. Aktualnie można doliczyć się około czterystu różnych podejść, a wiodących szkół psychoterapii około dziesięciu.

Do powszechnie znanych rodzajów psychoterapii należą: psychoterapia psychodynamiczna, psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia Gestalt i psychoterapia psychoanalityczna.

Psychoterapia sprawdza się w leczeniu zaburzeń takich jak: depresje, stany lękowe, nerwice, fobie, zaburzenia żywienia. Bywa pomocna, gdy pacjent nie radzi sobie emocjonalnie z pewnymi sytuacjami w życiu np.25 maj 2021

Psychoterapia integracyjna jest dla osób, które cierpią i chcą coś zmienić w swoim życiu. Nurt integracyjny polecany jest zarówno osobom, które cierpią na zaburzenia psychiczne, zaburzenia osobowości, mają problem z uzależnieniem czy z relacjami z innymi ludźmi.

Pacjent widząc co psycholog terapeuta notuje może uznać, że to jest coś istotnego i skupiać się na tym wątku swojej wypowiedzi. W takim przypadku zmniejsza się szansa na prawidłową diagnozę. Milczenie psychologa terapeuty ma jeszcze inną funkcję, niezwykle ważną w procesie terapii – pobudza pacjenta do mówienia.

Psychoterapeuta ma obowiązek powstrzymać się od działań wynikających z wszelkich uprzedzeń rasowych, religijnych, narodowościowych oraz z jego stosunku do płci, wieku i orientacji seksualnych pacjenta, zarówno w toku terapii jak i w swoim życiu zawodowym.

Jest również taki moment w terapii, gdy pacjent już dłuższy czas pracuje nad sobą (2-3 lata), stara się ze wszystkich sił (przynajmniej tak deklaruje) i zaczyna narastać w nim poczucie, że ten czas był stracony, że nic się nie zmieniło, że nie ma efektów


Seksuologia 

Seksuologia to interdyscyplinarna dziedzina medycyny, która łączy w sobie wiedzę z wielu płaszczyzn nauki. Opiera się ona na współpracy naukowej, wykorzystując wiedzę z zakresu medycyny, biologii, psychologii, socjologii, etyki, pedagogiki czy nawet prawa i teologii.

Problemami związanymi z życiem seksualnym zajmuje się seksuolog. Warunkiem zdobycia tej specjalności medycznej jest ukończenie pierwszego stopnia specjalizacji medycznej – najczęściej psychiatrii czy ginekologii.

Lekarzy seksuologów wspierają w działaniach terapeutycznych przedstawiciele różnych grup zawodowych, najczęściej psycholodzy, mogą oni zdobywać certyfikaty seksuologów klinicznych i In.

Porad z zakresu seksuologii potrzebują zarówno kobiety jak i mężczyźni, a bardzo często pary pozostające w związku. Niestety, niektórzy pacjenci wciąż rzadko lub zbyt późno zgłaszają się ze swoimi problemami do seksuologa. Najczęściej wynika to z presji społecznej, kompleksów lub strachu. Bardzo często terapia wskazana jest dla obojga partnerów, gdyż głównymi problemami z zakresu seksuologii są trudności w komunikacji partnerskiej.

Kłopoty w relacjach partnerskich należy zwalczać jak najwcześniej, gdyż mogą wpływać one na inne sfery życia. Nieuświadomione konflikty mogą prowadzić do rozpadu związku. Koniecznym jest uświadomienie sobie, że seksuolog to lekarz jak każdy inny i fachowo podchodzi do każdego problemu, nawet najbardziej wstydliwego.

Wskazaniami do wizyty u seksuologa są zwłaszcza:

  • zaburzenia erekcji (erekcja niepełna, zanikająca, brak erekcji);

  • zaburzenia wytrysku (przedwczesny, opóźniony, brak wytrysku);

  • zaburzenia popędu seksualnego (wzmożony, obniżony);

  • bolesne stosunki płciowe (dyspaurenia);

  • niemożność odbycia stosunku płciowego (pochwica),

  • brak orgazmu (anorgazmia) lub trudności w jego osiągnięciu;

  • uzależnienie od seksu (seksoholizm);

  • brak akceptacji (lub trudności z określeniem) swojej orientacji seksualnej;

  • problemy z tożsamością płciową (transseksualizm).

oraz wszelkie inne problemy związane z seksualnością.

Pamiętajmy! Zadowolenie z życia seksualnego jest niezwykle ważnym aspektem naszej codzienności, ma ono wpływ na nasze zdrowie ogólne, poczucie zadowolenia z życia i relacji partnerskiej a także na naszą własną pewność siebie. Problemy w życiu seksualnym, towarzyszący im stres i frustracja, mogą prowadzić do przewlekłych stanów depresji czy innych poważnych zaburzeń zdrowia w sferze psychicznej jak i somatycznej.

Psychiatria

Termin „psychiatria” (ψυχιατρική), stworzony w 1808 r. przez Johanna Christiana Reila, pochodzi z greckiego psychē (ψυχή) – dusza, umysł, tchnienie życia oraz iatrós (ιατρός) – lekarz, uzdrowiciel. Zajmuje się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne i in.

Psychiatrzy różnią się od psychologów faktem, że ich edukacja bazuje na medycynie, posiadają także tytuł lekarza. To sprawia, że – w przeciwieństwie do psychologów – mogą oni dawać porady medyczne, przepisywać leki, wystawiać skierowania na badania radiologiczne, NMR, TK, zlecać testy i przeprowadzać badania medyczne, np. laboratoryjne, EEG, hormonalne, czynnościowe itd. A mając pełnoprawne wykształcenie ogólnomedyczne, są dla swoich pacjentów często podstawowym kontaktem w sprawach zdrowia pozapsychiatrycznego.

Leczenie psychiatryczne obejmuje farmakoterapię, psychoterapię w tym hipnoterapię, arteterapię, choreoterapię oraz inne metody np. biologiczne (terapię elektrowstrząsową - ECT, Fototerapię, Przezczaszkową Stymulację Magnetyczna - TMS)  oraz psychochirurgię). Leczenie może odbywać się zarówno w szpitalu, jak i na zasadzie cyklicznych wizyt u specjalisty w odpowiednich poradniach lub w formie leczenia środowiskowego.

W Polsce psychiatria dorosłych jest jedną z  podstawowych specjalizacji lekarskich. Po ukończeniu studiów lekarskich (6 lat) i stażu (1 rok), zdaniu LEP, szkolenie specjalizacyjne lekarza w psychiatrii trwa minimum 5 lat (w praktyce 7-8), po czym specjalizujący się zdaje Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (pisemny, praktyczny i ustny) i może uzyskać tytuł specjalisty.

Psychiatra – czym się zajmuje? (medonet). Psychiatra, jak każdy inny lekarz musi przestrzegać Kodeksu Etyki Lekarskiej posługuje się również konkretnym zestawem kryteriów diagnostycznych (w Polsce obowiązuje Międzynarodowa Statystyczna Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, ustalona przez Międzynarodową Organizację Zdrowia (WHO) i obowiązująca od 1996 roku).

Wiele osób ma opory, aby odwiedzić tego specjalistę. Udając się do psychiatry, boimy się negatywnej oceny naszych problemów i tego, jak je przedstawiamy. Najczęściej uważamy, że nasze problemy zostaną przez psychiatrę zlekceważone. Pamiętajmy jednak, że jest to często jedyna osoba, która jest w stanie nie tylko nas wysłuchać, ale też znaleźć rozwiązanie i pomóc.

Psychiatra pomoże nam zdiagnozować i leczyć różne zaburzenia psychiczne. Często wizyta u psychiatry może powstrzymać rozwój choroby. Nie należy się więc bać się wizyty. Psychiatra nie ocenia. Wysłucha nas i dobierze odpowiednie leczenie. Co najważniejsze: obowiązuje go tajemnica lekarska.

Psychiatra – kiedy umówić wizytę? Decyzja o wizycie u psychiatry nie jest łatwa. Często jednak taką sugestię możemy usłyszeć od lekarza rodzinnego lub psychologa.

Do psychiatry należy się udać, gdy zauważymy u siebie:

  1. nagłe zmiany nastroju,

  2. zmiany w relacjach z rodziną i innymi ludźmi, np. unikanie kontaktów towarzyskich,

  3. zmianę w codziennej aktywności,

  4. trudności z zaakceptowaniem nowej sytuacji, np. utrata bliskiej osoby,

  5. lęki i niepokój,

  6. smutek, przygnębienie, bezradność,

  7. uczucie odosobnienia, samotności,

  8. nadmierną nerwowość, nadwrażliwość, napięcie,

  9. dostrzeganie nieistniejących rzeczy, słyszenie głosów itp.,

  10. bóle głowy, drżenie rąk, kołatanie serca (najpierw należy wykluczyć chorobę fizyczną),

  11. nadużywanie alkoholu, leków, narkotyków, uzależnienie od hazardu, zakupów, seksu itd.

Psychiatra – jakie choroby leczy?  Psychiatra dobiera leczenie indywidualnie do każdego pacjenta. Liczba chorób, z którymi styka się ten lekarz, jest ogromna. Do tych najczęściej występujących należą:

  1. depresje,

  2. zaburzenia psychiczne, emocjonalne i zaburzenia osobowości,

  3. choroba afektywna dwubiegunowa,

  4. nerwice,

  5. schizofrenie,

  6. uzależnienia,

  7. zaburzenia odżywania (anoreksja, bulimia),

  8. psychozy i manie,

  9. zespół stresu pourazowego,

  10. myśli i skłonności samobójcze.

Wizyty (wyłącznie prywatne) odbywają się po wcześniejszej rejestracji w:

Psychologia

Psychologia (od stgr. ψυχή psyche „dusza”; λόγος logos „słowo, myśl, rozumowanie”) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.

Psychologia a inne nauki. Nauki, z których czerpie psychologia, to głównie socjologia, antropologia, filozofia i biologia, dzięki wypracowaniu własnych metod eksperymentalnych psychologia jest nauką samodzielną. Psychologia bywa jednak zaliczana do nauk społecznych, a także humanistycznych. Bywa także zaliczana do nauk behawioralnych (nauk o zachowaniu) razem z socjologią, etologią, biologią behawioralną, antropologią kulturową, kryminologią, niektórymi działami medycyny (psychiatrią, medycyną behawioralną).

Dziedziny

Psychologia akademicka zajmuje się m.in.:

  • procesami poznawczymi – postrzeganiem, myśleniem, wyobrażaniem, pamięcią (psychologia poznawcza);
  • nabywaniem mowy i powiązaniem jej z pozostałymi procesami psychicznymi (psycholingwistyka);
  • rozwojem i zmianami mechanizmów psychicznych (psychologia rozwoju człowieka);
  • emocjami, procesami motywacji, stałymi cechami psychicznymi (psychologia osobowości i psychologia pozytywna);
  • postrzeganiem osób i psychicznymi aspektami interakcji między ludźmi (psychologia społeczna) oraz komunikacją między nimi (negocjacje, mediacje);
  • związkiem procesów psychicznych i funkcjonowaniem centralnego układu nerwowego (neuropsychologia), fizjologicznym podłożem procesów psychicznych (psychofizjologia), ewolucyjnymi aspektami mechanizmów psychicznych (psychologia ewolucyjna);
  • psychologicznymi aspektami religii, twórczości naukowej i artystycznej oraz innych obszarów funkcjonowania człowieka; 
  • zaburzeniami osobowości

Psychologia stosowana zajmuje się zastosowaniem wiedzy psychologicznej w:

  • zaburzeniach procesów psychicznych (psychopatologia), ich diagnozowaniu i leczeniu (psychologia kliniczna) – pokrewną dziedziną medycyny jest psychiatria,
  • diagnozie i rehabilitacji osób z uszkodzeniami centralnego układu nerwowego (neuropsychologia),
  • korygowaniu zaburzeń relacji społecznych w związkach partnerskich i rodzinie (psychoterapia, psychologia małżeństwa i rodziny),
  • psychicznych uwarunkowaniach chorób somatycznych, promocji zdrowia i działań praktycznych na terenie medycyny (psychologia zdrowia),
  • wymiarze sprawiedliwości (psychologia sądowa),
  • organizacjach (psychologia organizacji) i przedsiębiorstwach (psychologia pracy),
  • problemach szkolno-wychowawczych, funkcjonowaniu instytucji szkolnych i wychowawczych (psychologia wychowawcza),
  • zachowaniach ekonomicznych ludzi (psychologia ekonomiczna),
  • w wojsku, sporcie, wyznaniach i w wielu innych obszarach.

Psychiatria różni się od psychologii faktem, iż jest ona nauką medyczną, psychologia zaś według podziału klasycznego jest subdyscypliną filozoficzną, która obecnie wyrosła na samodzielną naukę społeczną. Obie nauki są interdyscyplinarne i posiadają zróżnicowane podejścia, zawierające swoiste podstawy teoretyczne.

Kursy, szkolenia, warsztaty - cz. 1/3

  1. Zawroty głowy – pierwsze godziny są najważniejsze. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2015, Certyfikat
  2. Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych przy użyciu fluwoksaminy – opis i analiza przypadku. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2015, Certyfikat
  3. Zaburzenia funkcji seksualnych w przebiegu depresji. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2015, Certyfikat
  4. Wielopokoleniowy przekaz wzorca zaburzeń więzi i krzywdzenia jako czynnik ryzyka trudności w terapii dziecka leczonego z powodu nadpobudliwości psychoruchowej. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2015, Certyfikat
  5. Zaburzenia procesów poznawczych obserwowane u pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu c w trakcie terapii… Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2015, Certyfikat
  6. Psychiatria: Interakcje leków przeciwdepresyjnych. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2014. Certyfikat 471561
  7. Bezsenność w codziennej praktyce lekarskiej. Program edukacyjny. Warszawa, 17.06.2014-28.07.2014 Cegedim, Esculap.com. Kierownik Naukowy dr Michał Skalski. Certyfikat
  8. Egodystoniczność jako patognomoniczny objaw anoreksji. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2013. Certyfikat 424786
  9. Wykorzystanie Nowych Mediów dla budowania wizerunku lekarza i promocji własnej praktyki medycznej. Teoria i praktyka.Kurs. Naczelna Izba Lekarska, Ośrodek Doskonalenia Zawodowego, Warszawa, 2013 r., Ceryfikat
  10. Zdrowie Publiczne. Cz. II. Kurs specjalizacyjny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Szkoła Zdrowia Publicznego. Zakład Epidemiologii i Promocji Zdrowia. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 2875/2012
  11. Recepty, refundacje, odpowiedzialność lekarza za źle wystawione recepty, zwrot refundacji. Optymalne uregulowanie kontaktów z przedstawicielami medycznymi. Kurs. Naczelna Izba Lekarska, Ośrodek Doskonalenia Zawodowego, Warszawa, 2013. Certyfikat
  12. Choroby górnego odcinka przewodu pokarmowego. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. I etap programu edukacyjnego Kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu prof. dr hab. Krzysztof Linke. 2013. Certyfikat
  13. Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne: opis przypadku. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2013. Certyfikat 389752
  14. Dehydroepiandrosteron (DHEA) w mechanizmach stresu i depresji. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Prof. Maria Załuska. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2013. Certyfikat 389751
  15. Zdrowie Publiczne. Cz. I. Kurs specjalizacyjny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Szkoła Zdrowia Publicznego. Zakład Epidemiologii i Promocji Zdrowia. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 1897/2012
  16. Wprowadzenie do seksuologii. Kurs specjalizacyjny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 21665/2011
  17. Seksuologia sądowa (2) Kurs doskonalący. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. 18 punktów edukacyjnych. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 17471/2011
  18. Farmakoterapia sprawców przestępstw seksualnych. Kurs doskonalący. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Studium Kliniczno-Dydaktyczne CMKP. Kierownik naukowy: prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz. 6 punktów edukacyjnych. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 13390/2011
  19. Seks Niepełnosprawnych. Kurs doskonalący. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 8886/2011
  20. Problemy onkologiczne w seksuologii. Kurs specjalizacyjny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 7139/2011
  21. Seksuologia społeczna. Kurs specjalizacyjny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 6521/2011
  22. Seksuologia sądowa (1). Kurs doskonalący. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 5755/2011
  23. Nowe zjawiska w seksuologii (2). Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2011. Zaświadczenie 822/2011
  24. Spojrzenie na depresje z perspektywy psychoterapii. Prof. Jacek Bomba. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2011. Certyfikat 1703
  25. Leczenie depresji w okresie ciąży.Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2011. Certyfikat 1702
  26. Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD). Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2011. Certyfikat 1693
  27. Terapia wstrząsowa w psychiatrii - rys historyczny. Dr Tomasz Zyss. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2011. Certyfikat 1692
  28. Leczenie zaburzeń seksualnych. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii.  Warszawa, 2010. Zaświadczenie 23122/2010
  29. Seksuologia kliniczna. Część II. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2010. Zaświadczenie 22230/2010
  30. Seksuologia kliniczna. Cześć I. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2010. Zaświadczenie 19762/2010
  31. Zaburzenia seksualne u kobiet. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii.  Warszawa, 2010. Zaświadczenie 17844/2010
  32. Diagnostyka zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2010. Certyfikat 1432
  33. Nowe zjawiska w seksuologii (1). Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii.  Warszawa, 2010. Zaświadczenie 16846/2010
  34. Seksuologia sądowa. Kurs specjalizacyjny. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2010. Zaświadczenie 15136/2010
  35. Zaburzenia seksualne u mężczyzn. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Studium Kliniczno-Dydaktyczne. Zakład Seksuologii Medycznej i Psychoterapii. Warszawa, 2010. Zaświadczenie 14808/2010
  36. Depresja a depresyjność u dorastających. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2010. Certyfikat 1150
  37. Historyjki rozwojowo-młodzieżowe. Prof. Jerzy Samochowiec. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2010. Certyfikat 1149
  38. Neuropsychologiczne aspekty zespołu maniakalnego w przebiegu choroby afektywnej dwubiegunowej. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2010. Certyfikat 1148
  39. Nowe leki stosowane w terapii depresji. Doc. Dominka Dudek. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2010. Certyfikat 1147
  40. Znaczenie wczesnego i efektywnego leczenia w schizofrenii cz.1 . Dr John Kane. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2010.  Certyfikat 979
  41. Problemy psychiatryczne w praktyce lekarza neurologa.Dr hab. Tadeusz Parnowski. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2010. Certyfikat 913
  42. Historyjki depresyjne. Prof. Jerzy Samochowiec. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2010. Certyfikat 811
  43. Działania niepożądane leków przeciwdepresyjnych.Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2009. Certyfikat 761
  44. Depresja w chorobach somatycznych. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2010. Certyfikat 760
  45. Depresja w schizofrenii. Program edukacyjny: Edukacjamedyczna.pl. Przewodnicząca Rady Naukowej: prof. dr hab. Iwona Krupka-Matuszczyk. 2009.  Certyfikat 392
  46. Psychiatria Sądowa i Orzecznictwo Sądowo-Psychiatryczne – warsztaty -
  47. Opiniowanie Uzależnionych od Alkoholu i Narkotyków. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Klinika Psychiatrii Sadowej. Instytut Psychiatrii i Neurologii. Warszawa, 2008. Zaświadczenie 6035/2008
  48. Opiniowanie w Organicznych Zaburzeniach Ośrodkowego Układu Nerwowego. 2008. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Klinika Psychiatrii Sadowej. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zaświadczenie 4776/2008
  49. Opiniowanie w Sprawach Nieletnich. 2008. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Klinika Psychiatrii Sadowej. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zaświadczenie 1901/2008
  50. Opiniowanie w Zaburzeniach Nerwicowych, Osobowościowych i Związanych ze Stresem. 2008. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Klinika Psychiatrii Sadowej. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zaświadczenie 1231/2008
  51. Opiniowanie w Psychozach Schizofrenicznych i Afektywnych. 2007. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Klinika Psychiatrii Sadowej. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Zaświadczenie 18600/2007
  52. Wprowadzenie do Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Termin 2007. Zaświadczenie 15040/2007
  53. Podstawy Terapii Rodzin. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. Instytut Psychiatrii i Neurologii. Warszawa, 2007. Zaświadczenie 11204/2007
  54. Podstawy Psychiatrii. Studium Kształcenia Podyplomowego. Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie. 2006. Zaświadczenie 273/2006
  55. Kliniczne Zastosowanie Psychoterapii. Klinika Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Łódź, 2006. Certyfikat
  56. Podstawy Kontaktu Psychoterapeutycznego. Studium Kształcenia Podyplomowego. Pomorska Akademia Medyczna w Szczecinie, 2006. Zaświadczenie 40/2006
  57. Promocja Zdrowia. Katedra Profilaktyki Zdrowotnej Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Medycznej w Poznaniu. Poznań, 2005. Zaświadczenie 1353/05
  58. Prawo Medyczne. Wrocław. Ośrodek Kształcenia Podyplomowego Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Publicznego. Kolokwium z wynikiem pozytywnym w dniu 27.12.2004.
  59. Orzecznictwo Sądowo-Psychiatryczne. Katedra Psychiatrii Akademii Medycznej w Poznaniu oraz Oddział Wielkopolsko-Lubuski PTP 2003/04 r. Poznań. Zaświadczenie
  60. Rola Personelu Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Rozwiązywaniu Problemów Towarzyszących Używaniu Substancji Odurzających. Poznań, 2004. Krajowe Biuro ds Przeciwdziałania Narkomanii. Stowarzyszenie Profilaktyki Społecznej. Szkolenie. Certyfikat nr rej. 03/2004
  61. Postępy Diagnostyki i Terapii Zaburzeń Afektywnych, Schizofrenii i Zaburzeń Odżywiania się u Dzieci i Młodzieży. Klinika Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Oddział Kształcenia Podyplomowego Akademii Medycznej w Poznaniu. Poznań, 2003. Zaświadczenie 350/2003

Konferencje, sympozja i kongresy naukowe cz. 1/4

  1. Oblicza współczesnej psychiatrii 2015. Konferencja naukowa. Towarzystwo Neuropsychiatryczne. Klinika Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Warszawa, 2015. Certyfikat 024029
  2. International Psychiatric Conference: “Neurobiology and Complex Treatment of Psychiatric Disorders and Addiction”. 5–7 June 2014, Warsaw. Conference Chair: Prof. dr hab. Bartosz Łoza - Chairman of the Scientific Committee, Prof. Andrzej Rajewski - President of the Polish Psychiatric Association
  3. Oblicza współczesnej psychiatrii 2014. Konferencja naukowa. Klinika Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Towarzystwo Neuropsychiatryczne. Warszawa,  2014 r.  Certyfikat 064121
  4. Serce i mózg. Choroby naczyniowe serca i mózgu: różnice i podobieństwa. Konferencja naukowa. II Klinika Neurologiczna Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Prof. dr hab. n. med. Anna Członkowska. Klinika Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Budaj. Termedia. Warszawa, 2014. Certyfikat
  5. Psychiatria 2013. Standardy postępowania, najnowsze doniesienia. Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe. Krajowy Zespół Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie psychiatrii. Kierownik naukowy: Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. dr hab. n. med. Marek Jarema. Warszawa, 2013. Certyfikat
  6. Psychiatria i neurologia: Odnajdując wspólną część. Konferencja naukowa. Klinika Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Towarzystwo Neuropsychiatryczne. Kierownik Naukowy i Prezes TNP prof. dr hab. Bartosz Łoza. Warszawa, 2013. Dyplom
  7. Psychiatria. VI Kongres Akademii po Dyplomie. Medical Tribune Polska. Kierownik naukowy Kongresu prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka. Warszawa, 2013. Certyfikat
  8. Neurologia 2013. Standardy postępowania, najnowsze doniesienia. Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe. Warszawa, 2013. Krajowy Zespół Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie neurologii. Konsultant Krajowy w dziedzinie neurologii prof. dr hab. n. med. Danuta Ryglewicz. Certyfikat
  9. XLIV Zjazd Psychiatrów Polskich. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. 30 punktów edukacyjnych. Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego prof. dr hab. n. med. Andrzej Czernikiewicz. Lublin, 2013. Dyplom
  10. Postępy Psychosomatyki i Psychoterapii. Sympozjum. Warszawa, 2013. Instytut Psychosomatyczny. Polskie Stowarzyszenie Balintowskie. Przewodniczący prof. dr hab. n. med. Bohdan Wasilewski. Certyfikat
  11. Oblicza współczesnej psychiatrii 2013. Konferencja naukowa. Towarzystwo Neuropsychiatryczne. Klinika Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Warszawa, 2013. Certyfikat 430129
  12. Oblicza współczesnej psychiatrii 2013. Program Edukacyjny. Zadania Testowe. Towarzystwo Neuropsychiatryczne. Klinika Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Warszawa, 2013. Certyfikat 390001
  13. Ginekologia 2013. Standardy postępowania, najnowsze doniesienia. Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe. Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy. Prof. dr hab. n. med. Romuald Dębski. Prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski. Warszawa, 2013.  Certyfikat
  14. Serce i mózg. Choroby naczyniowe serca i mózgu: różnice i podobieństwa. Konferencja naukowa. II Klinika Neurologiczna Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Prof. dr hab. n. med. Anna Członkowska. Klinika Kardiologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Prof. dr hab. n. med. Andrzej Budaj. Termedia. Warszawa, 2013. Certyfikat.
  15. Kobieta i Mężczyzna. Zdrowe starzenie. Pierwszy Międzynarodowy Kongres Medyczny. Warszawa, 2012. Certyfikat
  16. Neurologia 2012. Standardy postępowania, najnowsze doniesienia. Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe. Krajowy Zespół Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie neurologii. Konsultant Krajowy w dziedzinie neurologii prof. dr hab. n. med. Danuta Ryglewicz. Warszawa, 2012. Certyfikat
  17. Psychiatria. V Kongres Akademii po Dyplomie. Warszawa, 2012. Medical Tribune Polska. Kierownik naukowy Kongresu Prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka. Certyfikat
  18. IV Konferencja Naukowo - Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie i Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warszawa, 2012. Dyplom
  19. Lekarz a postępowanie karne – program edukacyjny. Cegedim Group Poland Sp. z o. o., esculap.pl, Warszawa, 2012. Certyfikat
  20. Kobieta i Mężczyzna. Zdrowie Reprodukcyjne i Seksualne. Drugi Międzynarodowy Kongres Medyczny. Warszawa, 2012. Certyfikat
  21. Arypiprazol w Chorobie Afektywnej Dwubiegunowej. Doświadczenia i Perspektywy. Sympozjum Naukowe. Warszawa, 2012. Certyfikat
  22. Testowy Program Edukacyjny Czasopisma „Psychiatria po Dyplomie” Medical Tribune Polska. OIL w Warszawie.  2012. Certyfikat
  23. Kazuistyka w psychiatrii – okiem ekspertów. Wieża Babel czy stan zamknięty? VIII Konferencja naukowa. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Prezes prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman. Sekcja Psychofarmakologii PTP, Przewodnicząca Prof. dr. hab. n. med. Małgorzata Rzewuska. Warszawa, 2012. Zaświadczenie
  24. Zaburzenia Afektywne Dwubiegunowe. Konferencja naukowo-szkoleniowa. Akademia Kształcenia Ustawicznego „Lancet”. Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Patronat naukowy: Prezes PTP prof. dr hab. n. med. Janusz Heitzman. Warszawa, 2012. Zaświadczenie
  25. Geriatria. II Kongres Akademii po Dyplomie. Medical Tribune Polska. Kierownik naukowy Kongresu: prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki. Warszawa, 2012 Certyfikat
  26. Ból. I Kongres Akademii po Dyplomie. Medical Tribune Polska. Kierownik naukowy Kongresu: prof. dr hab. n. med. Adam Stępień.  Warszawa, 2011. Certyfikat
  27. Neurologia 2011. Standardy postępowania, najnowsze doniesienia. Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe. Krajowy Zespół Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie neurologii. Konsultant Krajowy w dziedzinie neurologii prof. dr hab. n. med. Danuta Ryglewicz. Warszawa, 2011.  Certyfikat
  28. III Konferencja Naukowo - Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie i Medyczne Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Warszawa, 2011. Dyplom
  29. Polska Seksuologia. XX lat Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. XVI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa. Warszawa, 2011. Kierownik Naukowy Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Lew-Starowicz. Certyfikat
  30. Psychiatria 2011. Standardy postępowania, najnowsze doniesienia. Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe. Krajowy Zespół Nadzoru Specjalistycznego w dziedzinie psychiatrii. Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. dr hab. n. med. Marek Jarema. Warszawa, 2011.  Certyfikat
  31. Psychiatria. IV Kongres Akademii po Dyplomie. Medical Tribune Polska. Kierownik naukowy Kongresu Prof. dr hab. n. med. Jacek Wciórka. Warszawa, 2011. Certyfikat
  32. Neuropsychofarmakologia Współczesna. W Stronę Jakości Życia. Konferencja Naukowa INPC (International Neuro-Psychopharmacotherapy Conference). Mikołajki, 2011. Dyplom
  33. XV Lubelskie Spotkania Naukowe. Lublin 2011r. Dyplom
  34. Kobieta i Mężczyzna. Zdrowie Reprodukcyjne i Seksualne. Pierwszy Międzynarodowy Kongres Medyczny Warszawa, 2011. Certyfikat
  35. Zaburzenia seksualne problemem interdyscyplinarnym w medycynie. Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe. Warszawa, PKiN, 2011. Certyfikat
  36. Konferencja Naukowa "Lilly - rozwiązania dla Psychiatrii. Cymbalta - ponieważ depresja boli" Warszawa, 2011. Decyzja KKU PTP. Certyfikat
  37. Konstelacje Światów Psychozy. VII Konferencja Naukowa. Warszawa, 2011. Decyzja KKU PTP. Certyfikat
  38. XLIII Zjazd Psychiatrów Polskich. Polskie Towarzystwo psychiatryczne. Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Poznań, 2010. Certyfikat
  39. Program Edukacyjny czasopisma "Psychiatria po Dyplomie" - 2010 . Medical Tribune Polska. OIL w Warszawie. Certyfikat
  40. Amisulpryd wśród leków przeciwpsychotycznych II generacji. Prof. Przemysław Bieńkowski. Szkolenie wewnątrzzakładowe. SP Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. 2009. Zaświadczenie
  41. Nowoczesne Leczenie Schizofrenii. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Gniezno, 2002. Decyzja KKU ZG PTP 6/02
  42. Psychiatria - Możliwości Rozwoju. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Oddział Wielkopolsko – Lubuski. Gniezno, 2002. Decyzja 37/02
  43. Interakcje leków psychotropowych – wyzwanie dla neurologa i psychiatry. Prof. Przemysław Bieńkowski. Szkolenie wewnątrzzakładowe. SP Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. 2010. Zaświadczenie
  44. Oczekiwania a Możliwości Współczesnej Psychiatrii. V Zachodniopomorskie Dni Psychiatryczne. Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa. Międzyzdroje, 2009. Decyzja KKU PTP 23/09
  45. Psychiatria Wczoraj i Dziś. Konferencja Neuropsychiatryczna. Świecie, 2005. Wojewódzki szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu. Katedra i Klinika Psychiatrii CM UMK w Bydgoszczy. Oddział Kujawsko - Pomorski Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.  Decyzja 45/05 KKU PTP
  46. Neuroanatomia i Neuropsychologia Zaburzeń Psychicznych - Implikacje dla Leczenia. Bydgoszcz, 2005. Konferencja Ogólnopolska.  Decyzja KKU PTP 73/05
  47. XI Gdańskie Dni Lecznictwa Psychiatrycznego. Konferencja Naukowa. Katedra Chorób Psychicznych Akademii Medycznej w Gdańsku. Oddział Gdańsko-Pomorski Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jurata, 2005. Decyzja KKU PTP 62/05
  48. Psychiatria Wobec Problemów Współczesnego Świata. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Oddział Wielkopolsko – Lubuski. Gniezno, 2004. Decyzja 22/04
  49. Kliniczne Zastosowanie Karbamazepiny. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Oddział Gdańsko – Pomorski. Gdańsk, 2004. Decyzja KKU ZG PTP
  50. Escitalopram - Najnowsze Osiągnięcia w Leczeniu Depresji. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Oddział Wielkopolsko - Lubuski. Poznań, 2004. Decyzja ZKU 08/03
  51. Podejście Farmakologiczne i Niefarmakologiczne w Leczeniu Zaburzeń Psychicznych na Różnych Etapach Życia. Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Oddział Wielkopolsko – Lubuski. Gniezno, 2003. Decyzja 60/03
  52. Wybrane Aspekty Diagnostyki i Terapii Pacjentów z Zaburzeniami Depresyjnymi.